LKS „Polonia” Luszowice

Ludowy Klub Sportowy „Polonia” Luszowice. Organizacja sportowa powstała w 1949 roku, jako członek Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych.
Jednak już przed II wojna światową rozwijał się nieformalny ruch sportowy, którego działalność została przerwana przez wojnę i okupację.
Pierwszymi dyscyplinami uprawianymi w organizacji były: piłka siatkowa, tenis stołowy i szachy, później, po wytyczeniu boiska, zgłoszono drużynę piłki nożnej do rozgrywek w Podokręgu Piłki Nożnej w Chrzanowie. Budowa boiska sportowego rozpoczęła sięw 1947 roku i trwała do lat 80, kiedy ogrodzono teren, zbudowano szatnię. Boisko, na którym grano wcześniej służy jako boisko treningowe. Teren, na którym wybudowano obiekty sportowe było mieniem wiejskim przekazanym na rzecz LKS-u przez zabranie wiejskie i sesję Rady Gromadzkiej w Balinie w 1964 roku. Obiekty był budowane w czynie społecznym przez mieszkańców Luszowic przy finansowym wsparci gminy. Obecnie przy pomocy środków budżetowych Gminy Chrzanów obiekt jest remontowany i konserwowany, tak żeby można było na nim bezpiecznie rozgrywać zawody piłkarskie.
Pierwszym prezesem był Edmund Kozub, następnie Józef Jamrozik, Marian Turek, a od 1960 roku do dzisiaj Tadeusz Głowacz. W latach 1954-1959 drużyna piłkarska nie rozgrywała zawodów z powodu śmiertelnego wypadku jednego zawodników – Rudolfa Niemczyka. W klubie czynny udział brała młodzież z Luszowic oraz Balina gdyż nie było tam klubu sportowego. Sekcja tenisa stołowego w latach 80 i 90-tych XX w. rozgrywała zawody w klasie Okręgowej Podokręgu Zagłębiowskiego Tenisa Stołowego.
Zawodnicy klubu zasilali bogatsze kluby, które grały w wyższych klasach tj. Fablok Chrzanów, Górnik Sierszę, Viktorię Jaworzno, Zagłębie Sosnowiec i klub z Alwerni. Wychowanek „Polonii” Wiesław Liszka grał w I lidze w barwach Zagłębia Sosnowiec.
Od roku 1999 do chwili obecnej prowadzona była dalsza działalność Klubu. W 2015 roku Polonia wywalczyła awans do A-klasy po 29 latach.
W chwili obecnej, tj. 2019 roku Klub będzie obchodził jubileusz 70-lecia. Prezesem jest Tadeusz Głowacz – nieprzerwanie od 1960r. czyli 59 lat!
Klub posiada drużynę seniorską oraz 4 drużyny młodzieżowe: Trampkarzy, młodzików, orlików i żaków. Wszystkich dzieci uczęszczających na treningi i mecze jest ponad 50. Trenerem jest Ireneusz Palka.     

(źródło: „Plan Odnowy Miejscowości Luszowice na lata 2010-2017”, opr. Urząd Miejski w Chrzanowie, informacje własne LKS „Polonia” Luszowice)