Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Roma Aeternum – Wieczne Miasto Rzym było tematem prelekcji Wiesławy Molik-Bąk. Impreza odbyła się w luszowickiej bibliotece.
Prelegentka w niezwykle interesujący sposób przedstawiła ciekawostki dotyczące stolicy dawnego Imperium Romanum.

To kolejne spotkanie z podrożniczką, polonistką, studentką Uniwersytetu Trzeciego Wieku.  Impreza jest bowiem kontynuacją realizowanego w bibliotece cyklu „Senior w podróży”.

Zainicjowano go wierszem Adama Mickiewicza  pt. „Do mojego Cicerone”.

Mój Cicerone, dziecinne masz lice,
lecz mądrość nad twym świeci czołem.
Przez rzymskie bramy, groby i świątnice
Tys przewodniczym był dla mnie aniołem
Ty umiesz przejrzeć nawet mądrość głazu,
gdy błękitnymi raz rzucisz oczyma.
Odgadniesz przeszłość z jednego wyrazu  (…)

Było czym opowiadać i co oglądać. Uczestnicy spacerując ulicami i uliczkami Rzymu zobaczyli Panteon- świątynię wszystkich bogów z czasów Hadriana będącą obecnie kościołem katolickim i miejscem pochówki wybitnych postaci. Zawitali do Coloseum, gigantycznej budowli, w której starożytni  Rzymianie  szukali  mniej lub bardziej wyrafinowanej rozrywki. Zatrzymali się na moment pod pomnikiem Romulusa i Remusa– braci bliźniaków, legendarnych założycieli miasta Rzym. Podczas prezentacji zabytków prelegentka czyniła odniesienia do szeroko rozumianej kultury, w tym sztuki filmowej. Mówiąc o fontannie di Trevi, przypomniała, iż w jej wodach nocą rozegrała się jedna z najsłynniejszych scen kina włoskiego. Chodzi o słynny fragment filmu „La Dolce Vita”  w reżyserii Felliniego, gdzie postaci grane przez Anitę Eckberg i Marcella Mastroianniego wchodzą do fontanny.  Być w Rzymie, a nie zobaczyć skarbów Watykanu, to grzech. Uczestnicy zwiedzili Muzeum Watykańskie, przeszli kolumnowym portykiem Berniniego, będąc w Bazylice św. Piotra obejrzeli nie tylko jej przebogate wnętrze, ale weszli również na kopułę, skąd obserwować mogli panoramę miasta.

Podczas prelekcji nie zabrakło polskich akcentów. Najmocniejszym było wspomnienie o Papieżu Polsku- Janie Pawle II oraz rzędy białych  krzyży  na grobach polskich żołnierzy armii gen. Andersa. Spotkanie zamknął patriotyczny akcent- pieśń sercu bliska „Czerwone maki Na Monte Cassino”

Dla jednych wędrówka po Rzymie, Watykanie i wspinaczka na Monte Cassino była nowością. Dla innych rodzajem retrospektywnej podróży w przeszłość, powrotem do miejsc, które wcześniej zwiedzili.