Jak napisać pamiętnik?

Kim jest cenzor? Kim korektor? Czym różni się dziennik od pamiętnika? To dylematy, z jakimi zmagali się pierwszoklasiści z SP w Luszowicach. Zajęcia były jednym z elementów obchodów tegorocznego XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Impulsem do rozważań na książką stał się „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej. Lekcję biblioteczną rozpoczął quiz wiedzy o lekturze. Podzielone na drużyny dzieciaki zmierzyły się z niełatwymi, często podchwytliwymi, pytaniami. Oto niektóre z nich:
– Co to jest stalówka?
– Do czego służył kałamarz?
– Dlaczego gumkę myszkę nazywano „myszką”?
– Co to są mysie ogonki i co się z nimi stało?
Czasami nie było łatwo podać poprawną odpowiedź. Dzieci dyskutowały. Zastanawiały się. Konsultowały między sobą poprawne odpowiedzi. Na koniec reprezentanci drużyn opowiedzieli najciekawsze ich zdaniem przygody Plastusia.
Kolejnym punktem spotkania z książką była rozmowa o różnica pomiędzy pamiętnikiem a dziennikiem. Dochodziło do zabawnych sytuacji.
– W dzienniku pisze się piątki- padła jedna z odpowiedzi.
– Dziennik pisze się w dzień…
Rozmowa o gatunkach literackich otworzyła pole do rozważań, jak powstaje książka i kto ją tworzy. Na koniec zajęć pierwszoklasiści wcielili się w rolę pisarzy i ilustratorów tworząc w grupach pamiętniki Plastusia z przygodami bohatera książki Kownackiej.