Teatr- zaczarowany świat

„To jest teatr… A teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd. Żeby iść do domu w zamyśleniu, w zachwycie. I już zawsze w misce księżyc widzieć”. Ten oto wiersz autorstwa Joanny Kulmowej przyświecał obchodom Międzynarodowego Dnia Teatru w bibliotece w Luszowicach.

To była udana impreza. Prawdziwe święto, podczas którego publiczność mogła zobaczyć różne oblicza Melpomeny i Talii– greckich Muz teatru.  Dzięki propozycji pani pedagog- Lidii Jurkiewicz nawiązano współpracę ze Szkołą Podstawową im. Króla Władysława Jagiełły w Luszowicach. W efekcie uroczystość przebiegała w konwencji: goście dla gospodarzy, gospodarze dla gości.

Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca i Teatru uświetniły występy prawdziwych artystów, ludzi sztuki ściśle związanych ze sceną. Przed publicznością wystąpił flecista – Michał Pieszczyński oraz zespół teatralny „Perełki” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Chrzanowie prowadzony przez instruktora Jana Gębickiego. Michał Pieszczyński zagrał adresowane do dzieci utwory muzyczne znane chociażby z „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Z kolei aktorzy wystąpili z układem choreograficznym „Taniec kwiatów’.

Szkołę reprezentowała liczna grupa uczniów demonstrujących swe talenty muzyczne, taneczne, poetyckie i wokalne. Dla gości wystąpili: Daniel Sołtysik, Maja Chruściel, Mikołaj Kowalski, zespół „Tęczowe nutki”, Karolina Adamuszek, Elżbieta Kumanek, Maciej Malus, Nadia Pająk, Karolina Chowaniec, Nikola Krzemień, Julia Ziarkowska.

Była więc muzyka, taniec, śpiew, poezja- wszystkie elementy, z których może być zbudowany spektakl. Były owacje na stojąco i spontaniczne reakcje zachwyconych dzieci, które porwane dźwiękami fletu rzuciły się do tańca. Można było odczuć niepowtarzalną magię teatru.

Bo to jest właśnie teatr zaczarowany świat…