Mazzal tow, czyli wesele żydowskie w Luszowicach

W niecodziennym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej w Luszowicach. Za sprawą niepełnosprawnych artystów stali się obserwatorami żydowskiej ceremonii zaślubin. 

 Zespół teatralny „Żółta Ciżemka” działa  w Warsztacie Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Chełmku. To grupa uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Tworzą ją osoby o różnym stopniu niepełnosprawności. Tym, co ich łączy jest miłość do teatru. Zespół specjalizuje się w różnych typach inscenizacji. Tym razem przedstawili pantomimę nawiązującą do kultury żydowskiej. Publiczność obejrzała historię miłosną dwojga młodych ludzi: od poznania poprzez  zaręczyny po ślub.  

Na tym nie koniec. Przed publicznością wystąpili również wokaliści: Katarzyna Dworniczek oraz Bartłomiej Mądrzyk. Występ dopełnił partiami choreograficznymi Kamil Nycz. Artytsów przygotowała do występu p. Joanna Przewoźnik. Publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami. Maluchy poderwały się nawet do tańca.

Jak na zaślubiny przystało nie obyło się bez weselnej uczty. Po występie wszyscy artyści uczestniczyli w małym przyjęciu. Miłe chwile uatrakcyjnił koncert flecisty – Michała Pieszczyńskiego, który zaprezentował kilka kompozycji muzycznych. Niepełnosprawni artyści było pod wrażeniem występu. Tym bardziej, że większość zaprezentowanych utworów była im dobrze znana, gdyż zetknęli się z nimi podczas prób i prac nad spektaklami.